Czerwcowe wyzwania

Rozpoczynający się właśnie miesiąc Serca Jezusowego jest dla nas, szefów, czasem wytężonej pracy. Wielu czeka akademicka sesja egzaminacyjna, w którym to trudzie nasza redakcja nieustannie życzy powodzenia i zachęca do rozważnego gospodarowania czasem, tak by w odpowiednich proporcjach przeznaczyć go na naukę i odpoczynek, bo nie ma nic gorszego niż zaspanie w dniu egzaminu. Wielu odhacza ostatnie formalności związane z przygotowaniem obozów. Tutaj życzymy przede wszystkim cierpliwości oraz, gdy kwestie organizacyjne zdają się być ponad nasze siły – śmiałości, by zwrócić się o pomoc do naszych przełożonych, podwładnych, duszpasterzy czy rodziców naszych podopiecznych. Mamy jednak nadzieję, że w natłoku codziennych i niecodziennych obowiązków znajdziecie, Drodzy Czytelnicy, parę chwil, by pochylić się nad nowymi artykułami opublikowanymi w „Przestrzeni”.

W tym miesiącu zaczynamy od kwestii ideowych, w kolejnym artykule z trzyczęściowego cyklu „… i Europie chrześcijańskiej”. Tym razem przyjrzymy się przyczynom kryzysu, z którym mierzy się nasza cywilizacja. Następnie zejdziemy na ziemię i pochylimy się nad najświeższymi sprawami naszego Stowarzyszenia w wywiadzie, który Krzysztof Żochowski przeprowadził, postsejmikowo, z Krzysztofem Jankowskim. W drugiej połowie czerwca Magda Baster opowie nam o ekologii w skautingu, a na koniec odpowiemy na jedno z fundamentalnych pytań trapiących szefów związanych z żółtą gałęzią. Brzmi ono: „Co zrobić z księdzem na wilczkowym obozie?”

Przed wieloma z nas piętrzą się w najbliższym czasie liczne obowiązki. Być może krótka lektura „Przestrzeni” będzie chwilą wytchnienia, a zarazem momentem krótkiej refleksji nad tematem, który nas zainteresował. Gdy jednak będziemy czuli, że wszystko jest już ponad nasze siły, nie zapomnijmy o nabożeństwie do Najświętszego Serca Jezusowego.  Kto ukoi nasze znoje, jeżeli nie Pan?

Ignacy Wiński


Urodzony w roku 1998, przyrzeczenie w ostatnich dniach 2010 roku. Przez ostatnie parę lat Akela 5 Gromady Lubleskiej, prywatnie student. Zanteresowania: filozofia i historia idei, kultura i popkultura, modelarstwo.